Popis vítězného stroje

9. dubna 2007 v 22:51 | Jiří Toman |  Poznámky pro výrobu
Hlavní část soutěže je za námi.
Protože se příští rok bude soutěž opakovat - opět pro žáky třetích ročníků (už teď se druháci ohlašují) a protože je dobré, aby úroveň motorků a jejich výkonů šla nahoru, zveřejňuji popis nejúspěšnějšího motorku, který postavil Jirka Holek z 3.C, vítěz obou kol.
Nejprve důležité parametry :
Vnitřní průměr plechovky - 98mm. Průměr přehaněče - 95mm (vůle 1,5mm). Výška přehaněče - 30mm. Zdvih pístu - 15,2mm. Zdvih přehaněče - 21mm.
Použitá plechovka je v horní části zvlněná (lepší chlazení) a je dobře přijepena k základové desce. K ní jsou shora přitisknuty tři počítačové chladiče a po obvodu přilepeny. Poloměry klik jsou pouze skokově nastavitelné, oba klik. mech. jsou vyváženy šroubky. V dolní části plechovky je kvůli stabilitě závaží ze silného drátu. Plechovka i se závažím je natřena stříbrnou barvou na kamna. Setrvačník je na hřídeli opřen o velkou silnou podložku a přitažen klikou, takže vůbec nehází. Motor se rychle rozebíhá a dlouhodobě udržuje ve vysokých otáčkách.(max. 423 ot/min) Už při otáčení rukou je cítit, že je celý motor tuhý bez vůlí.
Zajímavé detaily tohoto, ale i dalších mororů budou zveřejněny v obrazové části.
Hodnocení tech. provedení a vylepšení dalších motorů bude zveřejněno v nejbližších dnech. Zároveň bude zveřejněn termín Stirlingové přehlídky, exhibice pro veřejnost, která se pravděpodobně uskuteční ve středu 2. května o velké přestávce v učebně STT. Tam pan ředitel předá odměny vítězům.
Přehlídka po veřejnost se určitě uskuteční ve středu 2.5.07 o velké přestávce v učebně STT. Zde pan ředitel předá odměny vítězům soutěže.
J.T.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama