Září 2007

Stirling jako kogenerační jednotka

14. září 2007 v 21:41 | článek z Alternativní energie
Co říkate zdroji tepla a elektřiny, který učiní váš rodinný domek nezávislý na elektrické síti, na ropě, plynu či uhlí, kterédocházejí? Kde zdrojem energie je les, který poroste stále.
Omlouvám se za ukousnutý spodek článku, program tohoto blogu to lépe neumí. Při celkovém zmenšení obrázku by byl článek nečitelný. JT

Soutěž VYROB SI SVŮJ STIRLINGŮV MOTOR - 2. ročník

13. září 2007 v 21:12 | Ing. Jiří Toman
Milí přátelé.
Překulili jste se přes prázdniny do třetího ročníku vaší SPŠ a máte tak možnost zúčastnit se zajímavé soutěže - vyrobit si vlastníma rukama vlastní motorek a poměřit jeho kvality se spolužáky.
Vítám na tomto místě studenty z Třebešína a Masné a možná též ze Smíchova a Novoborské.
Všem přihlášeným klukům a letos i dívkám blahopřeji k rozhodnutí. vyzkoušet svoji šikovnost a trpělivost.
Pro práci na motorku doporučuji získat co nejvíce iniformací - získáte je pročtením návodu a úvodních článků tohoto blogu. Dále pro Vás bude velmi užitečné prohlédnout si detaily hotových motorků ve fotogalerii a vzít v úvahu velikosti zdvihů u vítězného motoru. Budete-li chtít patřit k těm úspěšným a odměňovaným, budete muset přemýšlet o mechanice a přijít s něčím novým. Pak uvidíte, že loňské vítězné otáčky 423 za minutu je možno překonat.
Připomínám ještě, že libovolnou součást, kterou jste dostali, můžete zaměnit za jinou, svoji, lepší. To, co musí být dodrženo, jsou rozměry komory - plechovky a to průměr i výška.
A ještě zdůrazňuji, že tuto soutěž podporuje výrobce ložisek firma FAG, jejíž ložisko jste též dostali.
Pro vyšší motivaci ke Stirlingovu motoru bych rád dodal ještě toto: Když jsem v posledních dnech soutěž uváděl, dostal jsem několikrát tento dotaz - "A k čemu dneska je ten starý, historický motor?" Zcela jasnou a výraznou odpověď mohu dát dnes, po otevření nejnovějšího čísla časopisu Alternativní energie, kde je článek Stirlingův motor v obležení. - Na rakouském veletrhu obnovitelných zdrojů energie byla vystavena naprostá novinka. Název má Sunmachine, podnadpis zněl -elektrárna pro každý dům. Je to zařízení spalující dřevěné peletky a vyrábějící elektřinu (1,5 - 3kW) a zároveň teplo (4,5 - 10kW). To, co zbude po spálení se dá do kompostu. Podstatou jednotky je náš prastarý a skoro zapomenutý Stirlingův motor. Takovéto individuální jednotky, které při využití tepla i elektřiny mají téměř 100% účinnost budou tvrdou výzvou celé atomové loby, která už hodně let masíruje české mozky. A tyto Stirlingy jsou na prahu sériové výroby!! (článek bude oskenován a uveden v tomto blogu) Samotnou jednotku i animaci jejího chodu si můžete prohlédnout na adrese www.sunmachine.at
Přeji Vám všem zdárný start a při potížích se neváhejte přijít zeptat do Betlémské, do dílen.
Jiří Toman