Prosinec 2007

Pozor, nové termíny

29. prosince 2007 v 23:40 | Jiří Toman
Milí přátelé
Kvůli změně rozvrhu, která zablokovala naši laboratoř i se startovním hořákem, musíme změnit termín obou kol soutěže. Tudíž se bude konat -

První kolo v pondělí 25.2. v 10.00 (místo úterý 12.2. 11.00)
Druhé kolo v pondělí 21.4. v 10.00 (místo úterý 15.4. 11.00)
Na dokončení vašich motorků máte tedy skoro o týden více času.

Dále chci upozornit na to, že dne 16. ledna bude v Betlémské opět den otevřených dveří. A jako ty předcházející dva DOD budeme vystavovat výsledky našich soutěží a tudíž i loňské Stirlingovy motorky, které budou jejich majitelé pouštět a rádi sdělí každému své zkušenosti. K vidění budou též fotovoltaická autíčka a autíčko na vodíkový pohon. Chystám též jedno překvapení, snad se to povede.
Během DOD bude volná zámečna a tak se naskýtá příležitost motorek zde dokončit a namístě zde vyzkoušet.
Dobrá zkušenost: Některým z vás motorky začínají běhat a je tudíž čas na vyvažování. To je podrobně popsáno v dřívějším článku. Před vyvážením je dobré součásti zvážit na laboratorních váhách. Je dobré nelepit do sebe pístní tyč a oko pístní tyče (poz. 16), ale pouze je do sebe "nalisovat". Potom je můžeme kdykoliv vyjmout a zvážit jako celek všechny pohybující se části na straně přehaněče. Též je to dobré kvůli případným opravám.
Přeji Vám všem klidný zbytek prázdnin, hodně trpělivosti a vynalézavosti s vašimi Stirlingovými motorky, v příštím roce vám přeji studijní úspěchy a samozřejmě úspěšný start v naší soutěži.
Jiří Toman
ps: Při potížích s motorkem, např. zničená součástka, se nestyďte přijít zeptat.

Nulté kolo 18.12.07

19. prosince 2007 v 23:02 | Jiří Toman
Naše první setkání
bohužel, většina přihlášených nevyužila. Kluci z Masné, jinak velice zainteresovaní, zřejmě zapomněli a nebo přišla neodkladná písemka. Kluci z Betlémské - ti, kteří stavěli ve škole zřejmě cítili, že pomoc nepotřebují, někteří se styděli, že nic nemají. K těm volám - kdo se nezeptá, nic se nedozví! A naše dvě dívky - ty mají motorek skoro hotový, ale nestaví jej doma. Život je vždy složitější, než se zdá.
Nulté kolo využili výborně kluci z Třebešína kteří přišli i se svým profesorem Ing. Kouřilem. Seznámili se s mnohými detaily a záludnostmi. Na startovním kahanu nestanul však žádný z jejich motorků a tak tam na ukázku běhali dva předcházející.
Nepohotový reportér natočil jeden z nich až po odchodu studentů.
Tak tady bude video, až se You Tube umoudří
JT

Pozvánka na den otevřených dveří

10. prosince 2007 v 19:12 | Jiří Toman
Milí přátelé
Promiňte mi tu delší pauzu v tomto blogu. Má ji na svědomí jeden Trojský kůň a jedna závada na přenosu mezi foťákem a počítačem. Snad už je to dobré.
Ještě dříve než se setkáme ve škole při nultém kole soutěže, zvu vás (hlavně vás mimobetlémské) do školy na den otevřených dveří. Co zde uvidíte? Kromě prohlídky školy se můžete v prostoru schodiště podívat na výsledky soutěží a tudíž také Stirlingovy motorky z loňské soutěže. Jeden žák z loňských soutěžících je bude střídavě pouštět na plynovém vařiči. Tam můžete získat inspiraci a nebo radu.
Takto to tam vypadalo na DOD před měsícem:
.................tak zatím nic...............
A co ještě uvidíte?
- výsledky dalších dvou soutěží, které pořádá Vysoká škola báňská v Ostravě, kterých se s žáky zúčastňuji a do kterých se mohou přihlásit žáci všech středních škol. Jsou to soutěže -
- Napájení sluncem - závod fotovoltaických vozíčků
- Vodíkový jezdec - soutěž vozíčků poháněných vodíkovým článkem
Obě soutěže můžete sledovat na http://napajenisluncem.vsb.cz
A vozítka v pohybu uvidíte právě zítra. Tedy přesně:
DOD - úterý 11.12. od 12.30 do 18.00

A ještě připomínám, že kdo si chce přijít udělat kus práce na svém Stirlingu, tomu je naše zámečna otevřena.
Uvidíme se při nultém kole - asi za týden, v úterý 18.12.07 v 11.00 v laboratoři KOM
J Toman
...a teď snad už ty slíbené fotografie
A ještě fotovoltaická autíčka z ostravské soutěže
A na závěr novinka - auto na vodíkový pohon - opět ostravská soutěž pro žáky
Ostravskou soutěž můžete sledovat na http://napajenisluncem.vsb.cz
J.T.