Leden 2008

Nový termín prvního kola

28. ledna 2008 v 12:10 | J Toman
Milí soutěžící
Protože se naší soutěže zúčastní čtyři školy, bylo trochu ukvapené a nepromyšlené plánovat první kolo soutěže na druhou polovinu února, kdy probíhají jarní prázdniny. Proto tedy definitivní termín prvního kola bude
v pondělí 3.března v 10.00 v laboratoři KOM v Betlémské.
Doufejme, že žádná škola v té době nejede na hory.
Termín druhého kola zůstává - Po 24.4.08 10.00hod.
JT

Den otevřených dveří

20. ledna 2008 v 16:08 | J. T.
Milí soutěžící a přátelé Stirlingových motorů
Čas pololetních zkoušek určitě zbrzdil vaši aktivitu při dokončování motorků. Nicméně šestnáctý leden, náš DOD některým z vás naopak velice pomohl. Zatímco u vchodu školy se rodičům předváděly v provozu loňské motory, vodíková i fotovoltaická autíčky, slibované překvapení stálo a ani se nehlo. Prostě čerstvě dokončený, zvláštní, kývavý stirling trucoval a vyžadoval si úpravy. Za trest nebude zveřejněn, dokud nebude chodit - vlastně kývat se.
Školní zámečnu využili k dokončení svých motorků kluci z 3.F - Kuba a Honza.A taky se jim právě zde a v tento den motorky poprvé roztočili. Kubovi jako prvnímu. Tady jsou jeho první otáčky:

Just Finished Stirling 00:49 From: jiritom Views: 11

Kubovi k chodu chybělo jenom řádné promazání, což na snímku pilně napravuje. Přesto, že na motorku byl výrazný zádrhel, povedl se Kubovi husarský kousek. Klikové čepy svého motoru ponechal tak, že se ojnice pohybovaly na závitech šroubků zašroubovaných v klikách z vnitřní strany směrem ven. Vlivem tření se ojnice "našroubovávaly" na klikové čepy a třely se o kliky. Tedy přes tuto nevýhodu Kuba za mé nepřítomnosti měřil otáčky a naměřil neuvěřitelných 489 ot/min. Tento výkon pohotově natočil na mobilní telefon a tak snad všichni budete moci být svědky této události.
Nelekejte se však, není to nový rekord, ani neoficiální. Ten stále drží Jirka Holek z loňského rohu se svými asi 430ot/min. Podmínkou jakéhokoliv srovnávání je stejný příkon - a ten zajistí pouze náš hořák v laboratoři, nastavený přesně laboratorním plynoměrem.
Nicméně, Kuba má výborný základ pro vychytávání much a dolaďování.
Je třeba říci, že Honzovi, který na snímku dokončuje pilování setrvačníku, se jeho motor rozběhl asi o hodinu později. Otáčkami se nechlubil - ovšem -
HLAVNĚ, ŽE SE TOČÍ!
Ale ten pocit znají, nebo po něm touží všichni ti, kteří do toho šli.

A těm všem přeju hodně trpělivosti a úspěchu.

JT

A tady je slíbený záběr, škoda, že tak krátký -
http://www.youtube.com/watch?v=gSCrbf28U0I
Add Video to QuickList


Just Finished Stirling- the second ride