Druhé kolo za dveřmi

14. dubna 2008 v 23:08 | Jiří Toman
Milí přátelé Stirlingových motorů
V pondělí 21. dubna v 10. 00 se opět sejdeme v laboratoři KOM u nás v Betlémské. Program soutěže bude obdobný prvnímu kolu. Laboratoř bude otevřena od 9.45 a vy můžete zaujmou své místo a připravit si svůj stroj.
- V 10.00 bude formální přivítání a následujících 20 minut můžete zahřívat motorky a opravovat drobnosti. K dispozici bude soutěžní kahan a jeden cestovní vařič. Pokud máte svůj vařič, můžete si ho přinést.
- V 10.20 začne první kolo - podle pořadových čísel. Opět každý postaví svůj stroj na soutěžní plynový kahan (1 l plynu za 40 sekund). Prvních 45s se motor zahřívá, následujících 45s se měří otáčky. Platí ty nejvyšší.
- Ihned po posledním startujícím následuje druhé kolo se stejnými pravidly. Pro umístění se berou vyšší otáčky.
- Po druhém kole bude pro soutěžící delší pauza než v prvním kole. Jednu hodinu budeme potřebovat, abychom posoudili provedení a technické vylepšení a vybrali ty, které odměníme. V této pauze si můžete prohlédnou repliku původního Stirlingova motoru, či koupit si svačinu.
- Závěrečné vyhodnocení vašich strojů, vyhlášení výsledků a předání odměn.
- Po skončení můžeme podiskutovat a pozastavit se nad problémy, které jste řešili.
__________________________
Novinka v této soutěži: Při soutěžním startu budeme měřit teplotu horní (studené) strany komory - většinou chladících žeber. Čím je teplota nižší, tím je větší práce oběhu motoru - a tím lépa jste vyřešili chlazení. Měření bude prováděno nově koupeným (pro tento účel) digitálním bezkontaktním teploměrem.
Rada: Pár z vás si stěžovalo na ložiska - trochu drhnou. Je to nečistotami. Odstraníme je dobře injekční stříkačkou se zahnutou jehlou - do ložiska stříkáme naftu (případně benzín) a setrvačníkem otáčíme. Nezapomeneme namazat řídkým olejem.
Na závěr přání hodně trpělivosti s odstraňováním posledních mušek - jako např. nevyváženosti.
Učitelé žáků a jiní zaujatí hosté jsou vítáni.
Jiří Toman
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 aaa aaa | 14. dubna 2008 v 23:19 | Reagovat

Našiel som super web - www.TopHry.net - dá sa tam zahrať kopu online hier úplne zadarmo a hry idú aj stiahnuť! Všetkým odporúčam!

2 charlotte olympia charlotte olympia | E-mail | Web | 23. října 2012 v 9:38 | Reagovat

Q. Why did the scientist install a knocker on his door?
http://www.shoesgreat.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama