Červen 2008

Milá tečka za soutěží

25. června 2008 v 21:34 | Jiří Toman
Přátelé
Možná jste si všimli, že na fotografiích z druhého kola soutěže byly i dívčí tváře. Ano, a nebyly to hostesky či pomocnice, nýbrž regulérní soutěžící. Byly to soutěžící, které si zapomněly svůj motorek na chalupě jedné z nich, kde na něm pracovaly. A teprve nyní, před koncem škoního roku se přišly pochlubit.
A tady už jsou - Verunka Medková a Jana Kriegerová z SPŠS Betlémské - první konstruktérky Stirlingů
A tady motorek v akci:

Je potřeba dodat, že ten kouř vůbec nezpůsobila netěsnost, ale plastový provázek, který upevňoval alobal, jenž zakrýval tu opálenou nehezkou plechovku. Jinak byl motor vyroben pečlivě, až na uvolněné ložisko, jež působilo to cvakání. To se stává i některým klukům.

Verunka s Janou prokázaly, že se naší soutěže dívky vůbec nemusí bát a mohou třetí ročník zpestřit svými nápady.

JTPoděkování sponzorům soutěže

22. června 2008 v 15:52 | Jiří Toman
Milí přátelé
Vyrobené Stirlingovy motory již většinou odpočívaji a součástky na příští ročník soutěže "Vyrob si svůj Stirlingův motor jsou připravovány". Je nyní načase poděkovat těm, bez nichž by soutěž nebyla možná:
Děkuji velice
1) Magistrátu Hlavního města Prahy - přispěl na materiál a další nutné výdaje. Připomeňme odměny za umístění ve všech třech kategoriích - byly to různé sady klíčů a baterky (čelovky) pro každého účastníka soutěže. Jenom odměny stály 5 000Kč.
2) Výrobci ložisek FAG, který v který v loňském prvním ročníku i letos ve druhém ročníku soutěže věnoval ložiska, na nichž soutěžící svoje motorky postavili. A jak jsem výrobci slíbil, jeden motorek s jeho logem si můžete spustit.
3) Výrobci ložisek ZKL - VRL Hostivař
Jak jste se dozvěděli ze závěrů letošního kola soutěže, nejúspěšnější byli kluci z SPŠ - dopravní v Masné ulici, kteří měli své motory uložené na dvou ložiskách. Takové řešení vede ke stabilnímu, tuhému a času odolávajícímu uložení hřídele. Je to však drahé řešení, na které by příspěvek magistrátu nestačil. Poprosil jsem tedy výrobce ložisek ZKL - VRL Hostivař o pomoc pro příští ročník soutěže. Ložiska máme přislíbena a tudíž v příštím ročníku budou v sadách připravených dílů ložiska dvě. Můžeme tak doufat, že se výkony našich motorů vyrobených z konzerv posunou k vyšším metám.
(Mimochodem, v ZKL Hostivař měli naši žáci vynikající exkurzi, kde viděli výrobu ložisek od odsekávání polotovarů z tyčí, až po kontrolu hotových ložisek).

A zde je logo výrobce - poznáte na koho motoru běhá?


4) V neposlední řadě děkuji všem učitelům, kteří byli studentům nápomocni ať radou, nebo zpřístupněním dílny, bez níž by někteří nemohli svůj motorek vyrobit.
Díky, a budete-li mít chuť, můžete se s novými studenty pustit do díla v říjnu, na začátku třetího ročníku soutěže "Vyrob si svůj Stirlingův motor".

Jiří Toman