Říjen 2008

Součástky motoru

26. října 2008 v 21:11 | J Toman |  Poznámky pro výrobu
Milí přátelé,
- vy, kteří se vážně chystáte přihlásit se do soutěže "Vyrob si svůj Stirlingův motor".
Součástky potřebné pro výrobu motorku jsou pro vás nachystané! Teď už stačí si jen stáhnout "Dohodu o poskytnutí stavebnice" na www. betlemska.cz a napsat, zavolat nebo zajít do Betlémské.
A potom už můžete obdržet (třeba i poštou) sady součástek a jejich polotovarů.
Tu nejdůležitější - plechovku od konzervy náležitých rozměrů si ovšem musíte pořídit sami.
(na dotaz kluků z Masné odpovídám - nemusí to být od konzervy, může být vlastnoručně vyrobená - ta bude mít zřejmě delší životnost, ale musí mít předepsané rozměry)
Koneckonců, kterýkoliv díl si můžete vyrobit sami.


Pár poznámek k součástkám:
- Díky sponzorům přibylo oproti předcházejícím letům jedno ložisko.
- Pístní tyčka je z uhlíkových vláken.
- přibude ještě jeden nýt o prům. 3mm pro uchycení přehaněče.
- jeden šroubek M3 pro výrobu klikového čepu se zatoulal
- pokud rozbijete skleněný válec (stává se), mám asi 10 náhradních.
- v sadě chybí (doufám zatím) oproti předcházejícím rokům 2 hliníkové nýtky o prům. 1mm pro
snýtování přehaněče.
Osvědčilo se vyrobit si svoje vlastní vodítko z mosazi.

Hodně zdaru do začátků přeje

JT

Termíny soutěže 3. ročníku

11. října 2008 v 23:11 | Jiří Toman
Milí přátelé
Určit termíny soutěže nebylo tak jednoduché, jak by se zdálo.
Jako v předcházejících letech uděláme tzv. nulté kolo. Zde se nesoutěží, ale je tu možnost si spustit svůj čerstvě dokončený motor na soutěžním plameni - (1 litr plynu za 40 sekund), aby později nepřišlo nemilé překvapení. První kolo není povinné, ale velice doporučené, protože se počítá lepší výsledek z obou kol. Také se nehodnotí design ani technické vylepšení, pouze otáčky ve dvou rozbězích.
Ve druhém kole proběhne to hlavní klání, opět ve dvou rozbězích.
Všechny informace týkající se pravidel soutěže je možní vyčíst v předcházejících článcích a budou uvedeny a shrnuty znovu ve zvláštní rubrice "Pravidla soutěže"

Nulté kolo: čtvrtek 8. 1. 2009
První kolo: čtvrtek 19. 3. 2009
Druhé kolo: čtvrtek 30.4. 2009

Soutěž začne v 9.00 hod. Kdyby se objevily problémy s touto hodinou, byl by začátek posunut o půl hodiny, případně o hodinu.

Formulář dohody je možné zasílat na uvedenou adresu, je možná i telefonická dohoda.

J Toman (251 092 144)

Třetí ročník soutěže VYROB SI SVŮJ STIRLINGŮV MOTOR

5. října 2008 v 21:46 | Jiří Toman

Milí příznivci kutilů všemožných stroječků a mašinek, jako jsou i naše Stirlingovy motory a jiných hejbátek, milí zájemci o soutěž.
Prázdniny jsou dávnou minulostí a překulilo se i září naplněné přípravami třetího kola soutěže a jinými aktivitami - jako např. soutěž v Ostravě na VŠB, podle jejíž pravidel vznikla i soutěž naše.
Ve sportovní hale školy se vystřídalo na 250 vozítek poháněných světlem, či vodíkem. A za každým strojem se skrývá nějaký originální nápad a dlouhé hodiny přemýšlivé práce.
Tak jako za našimi Stirlingy


Naše motory se sice nepohybují po dráze, ale komu se jednou rozběhl pod rukou motorek vyrobený z plechovky od luncheon meatu či od fazolí s masem, ten na to nikdy nezapomene.

Třetím ročníkem dostává naše soutěž nový charakter. První ročník byl záležitostí čistě SPŠ Betlémské. Druhého ročníku se zúčastnily čtyři pražské průmyslovky a do třetího ročníku se hlásí další technické školy z Čech a možná i z Moravy.
Toto rozšíření soutěže spolu se zkušeností, že se několikrát někdo přihlásil, dostal součástky a pak se soutěže neúčastnil si vynutilo určité opatření - a to "Dohodu o poskytnutí stavebnice",
kterou každý účastník musí vyplnit. Formulář této dohody je ke stažení na stránkách naší školy SPŠ Betlémské, na adrese www.betlemska.cz , kde si kliknete na Studium, dále na Mimoškolní činnost a Soutěže a tam pod obrázkem našich známých motorků na tlačítku zde získáte potřebný formulář, ve kterém se vedení školy zavazuje, že se žák soutěže zúčastní.

Termíny soutěže budou uvedeny do poloviny října. Předběžně to bude konec února pro první kolo a konec dubna pro druhé kolo. Protože by pro některé školy, zejména ty mimopražské bylo obtížné jet do Prahy dvakrát, bude pro ně první kolo nepovinné. (koneckonců po oba předcházející roky byli soutěžící, kterým se nepodařilo motor do prvního kola dokončit)

Do soutěže se mohou přihlásit žáci středních škol, vhodný je třetí ročník nejlépe průmyslovek.
Vyplněný formulář je možné poslat na adresu školy, nebo po telefonické domluvě jej přinést osobně a vyzvednout si součástky (Pražáci)
Přihlásit se je možné do konce roku 2008, nebo do vydání všech stavebnic. (50 kusů)

Těším se na zájemce ostavbu nových supermotorů

JT (tel. 251 092 144)