Září 2010

Zahájení 5. ročníku soutěže

30. září 2010 v 22:59 | Jiří Toman
Milí přátelé

Ano, již po páté začínáme naši soutěž pro otevřené hlavy a šikovné ruce. Soutěž, kde v prvé řadě soutěží sám se sebou, s přirozenou leností, která se pere s naší přirozenou tvůrčí schopností a manuální zručností.
Ano, všichni na to máte, vy všichni, pro něž je soutěž určena - studenti středních škol.
Čas, znalost i dovednost !  Vždyť nevyrábíme nic tak moc složitého - jen funkční model motoru, jehož pradědeček fungoval už v 18.století. Stačí se jen řádně zaujmout a urvat kousky času, přinutit ruce a hlavu k práci a pak už jen zapojit trpělivost a to, co sklidíte bude radost a zase radost.

Nový ročník tedy začíná, pravidla zůstávají stejná, pouze přibývá nová, nepovinná disciplína -
POHON - popsaná v předešlém příspěvku.
Jako každý rok si můžete napsat o sadu součástek na adresu
Jiří Toman, SPŠS praha 1, Betlémská 4, nebo zavolat na přímý telefon do školy 251 092 144, nebo napsat email na jiritom@seznam.cz   Podmínkou zaslání součástek je účast na soutěži. (jinak se součástky musí vrátit).  V žádosti, prosím, uveďte jméno učitele z vaší školy, kterému budu balíček adresovat.

Kluci z pražských škol si po telefonické domluvě nejspíše pro sady součástek přijedou, jako obvykle.
Kluci z Proseka snad dodělají to co letos v květnu nestačili, do Žďáru a do Hradce sady pošlu, jen napište kolik. Všechny upřímně zdravím!
A vy z ostatních středních odborných škol i gymnázií, pokud máte zájem, nebojte se navázat kontakt.

Termíny soutěže jsou:
1. kolo  - čtvrtek  7.  dubna  2011 v 10.00hod
2. kolo  - čtvrtrk   5.  května 2011 v 10.00hod   vždy v laboratoři KOM v Praze, Betlémské 4,
(pokud pro druhé kolo nepřijde překvapení)

Na další spolupráci se těší

Jiří Toman

POHON - nová disciplína

6. září 2010 v 17:45 | Jiří Toman |  Zadání
Milí přátelé
Vítejte po prázdninách na stránkách našeho stirlingového zápolení.
V prvních letech naší soutěže se zdálo, že se bude vyvíjet směrem k většímu počtu účastníků, jejichž motory budou více méně kopírovat základní schéma dané zadáním. Opak se stal pravdou - počet účastníků narůstá jen pozvolna, zato úroveň propracování stoupá strmě.

Rád bych vyšel vstříc tomuto trendu a vyhlásil novou disciplínu pro ty, kteří si chtějí vyrobit něco navíc. Základní soutěžní disciplíny tedy zůstávají - otáčky (nejdůležitější), technické vylepšení a design. Pro zpestření soutěže vyhlašuji tedy nepovinnou disciplínu - POHON.
Soutěžící si vyrobí cokoliv ho zaujme - ventilátorek, čerpadýlko, jakýkoliv svůj "vynález", a s motorem ho propojí převodem, nejspíše řemenovým. Hodnotit se bude dohromady nápad a provedení samostatnými cenami.
Pohony budou předvedeny po standartní soutěži v otáčkách, při níž budou poháněné věci odpojeny.

Pro ilustraci uvádím detail vložení řemeničky vyrobené z kousku 2 mm Al plechu:


Řemeničku můžete uložit aniž by byla potřeba delší hřídelka.


Dalším příkladem je dokončený motor Vojty Čermáka s vyrobeným ventilátorem a nyní i se spirální skříní. Realizoval tak svoji myšlenku vlastního chlazení. Je pravda, že odpor ventilátoru brzdí otáčky motoru o více, než o kolik se získá chlazením. V konstrukcích motorů nejde však jenom o otáčky, ale i o dlouhodobé zatížení.Hodně nových nápadů přeje
J Toman

PS: Jako motivaci si můžete prohlédnout stroj s magnetickým převodem - nešlo by toho využít i u nás??