Prosinec 2010

Tipy pro Nový rok

31. prosince 2010 v 0:59 | J Toman |  Poznámky pro výrobu
Milí přátelé
Přeji Vám příjemné trávení svátečních dní.
Pokud začínáte pracovat na svém Stirlingu a pokud chcete vyzkoušet něco, co tu ještě nebylo
(v naší soutěži), pak mi dovolte upozornit vás na několik prvků, které stojí za to vyzkoušet:

1) Grafitový píst - začal jsem tím, co se objevilo poprvé a naposledy, co ale je tak dobré, že stojí za pozornost. Grafit má minimální tření a nemusí se mazat! Konec čadícím motorům, kde se pálí olej steklý z válce na dno plechovky! Grafit se dobře zabíhá do válce. Ty naše skleněné mají ovalitu kolem 0,1 mm.(vyrobit si svůj, litinový je též vynikající). Kde ovšem sehnat grafitovou, či litinovou tyč je na vás a na internetu. (možná zkusit www.elektrokarbon.sk

2) Uspořádání BETA - přeháněcí i pracovní píst je v jedné ose. To by znamenalo zvětšit průměr pracovního pístu- ale tím snížit jeho zdvih a tak mít předpoklad pro vyšší otáčky. (viz schéma na Wikipedii, ale i jinde - http://cs.wikipedia.org/wiki/Stirling%C5%AFv_motor

3) Regenerátor - zvyšuje tepelnou účinnost motoru, tím více energie zbude na překonávání ztrát a tím je opět šance na vyšší otáčky. (viz schéma - http://www.animatedengines.com/vstirling.shtml - ale i jinde)

4) Pákový mechanismus motoru - je zajímavá varianta mechanismu. Ten Rossův mechanismus už jsme na soutěži viděli dvakrát. Oba by měli zajistit klidnější chod motoru. (viz http://stirling.xf.cz/index1.htm - rodinné album - Robinson)

A jen připomenutí heliové náplně Davida Koláře a jeho skokové navýšení otáček!

Jinak připomínám, že kterákoliv součást může být zaměněna, jen rozměr komory - plechovky musí zůstat zachován.

Přeji Vám všem dobré nápady, hodně trpělivosti a v tom Novém roce hodně radostí ze života.

Jiří Toman

Upoutávka na novou soutěž -" Auto na gumičku"

11. prosince 2010 v 23:50 | Jiří Toman
Milí přátelé
Zejména Vy, kteří studujete jakoukoliv střední  školu. Pro Vás jsem ve spolupráci s ČVUT připravil novou soutěž, která se uskuteční na chodbách Strojní fakulty.
Podstata je jednoduchá. Každý soutěžící má k dispozici 150mm modelářské letecké gumy TAN 1
o průřezu 1 x 3mm. Vyrobit musí libovolný vozíček, aby dojel co nejdál, co nejrovněji a co nejpřesněji. Hodnotí se i provedení.

K soutěži píši stránky  www.autonagumicku.estranky.cz


Myslím, že pro ty z vás, kteří pracují na svém Stirlingu by takovéto autíčko bylo - jak říkají Angličani - just a piece of cake.  A podívat se na Strojní fakultu a vyhrát některou z cen (dotovanou z grantu EU) není k zahození.

Pro žáky základních škol se stejná soutěž koná v květnu 2011 na naší škole v Betlémské.

Pěkný předvánoční čas Vám přeje

Jiří Toman