Duben 2011

Výsledky 1. kola 5. ročníku

13. dubna 2011 v 22:50 | Jiří Toman |  Poznámky pro výrobu
Milí přátelé
Hlavně vy, kteří jste se nemohli zúčastnit tohoto prvního kola a na jeho výsledky jste zvědaví.
Hlavně pro Vás je následující tabulka výsledků.

JMÉNO

ŠKOLAOtáčky IOtáčky IIStart.č.
Jáchym Hoch
SPŠS Betlémská3043731
Matouš Rejsek
SPŠS Betlémská002
Jan Černý
SPŠS Betlémská4704373
David Voves
SPŠS Betlémská-2144
Honza Matoušek
Karel Braun
SPŠ Plzeň4971775
Ondra Vlček
SPŠ Chrudim3182766
Tonda Novák
SPŠ Chrudim2592927
Jan Vincenci
SPŠ Chrudim5635428
Petr Knob
SPŠS Betlémská3513059
Vojta Čermák
SPŠS Betlémská29033210
Jirka Klejch
SPŠ Hradec Králové143011
Dan Kočí
SPŠS Betlémská-49012

A nyní něco k průběhu :
Dá se říci - první kolo, jako vždy - asi jen polovina přihlášených a běžné poznámky : "Předevčírem jsem to rozběhal, tak uvidím" Následuje první rozběh a motorek reaguje příliš pomalu a teprve ve druhém kole soutěžící motorek ovládá. Doporučuji maximálně využít čas před začátkem soutěže a "nacvičit si" ideální míru předehřátí svého motorku.

Častější problémy a nedostatky motorů: Netěsnost kolem pracovního pístu a kolem vodítka, problémy s přehaněčem. Pro šikovnější z Vás, šikovných, chystám samostatný příspěvek, který umožní vyrobit si trvalejší a těsnou konstrukci. Jednu věc předesílám ihned - přehaněč se dá udělat z krabičky od bonbónů Ace drops - je ocelová, lehká, ale vyžaduje to změnit konstrukci i technologii.

Technické novinky se v prvním kole příliš nevyskytují - ale jedna myšlenka přece jen byla realizována. David Voves uskutečnil (poprvé až na soutěži) svůj nápad - nalít na chladící žebra kapalný dusík (teplota varu je minus 195.8°C). Motorek reagoval tak, že se nerozběhl vůbec. Kdo ví, z jakých přesně důvodů? Např. Leidenfrostův jev ukazuje kuličky dusíku tančící na povrch stejně jako kapky vody na rozálené plotně. A tehdy je přestup tepla minimální. Kdyby to s dusíkem dobře fungovalo, tak by ani nebylo nutné motor ohřívat nad plamenem. Dusík použil i Honza Matoušek z Plzně, ale ani u něj se neodehrál zázrak, naopak, druhý rozběh měl mnohem slabší.
Z technických vylepšení se ještě plzeňáci pochlubili svým grafitovým pístem - ten se dá jen doporučit!

PŘIPOMÍNÁM:
Jednu stranu setrvačníku je třeba natřít matnou (černou) barvou.

Ve druhém kole bude též hodnocena nová, nepovinná kategorie - POHON. Udělejte si cokoliv a pohánějte to svým motorkem. Fantazii se meze nekladou, o otáčky nejde - jde o dobré nápady.

Ve druhém kole 5.5.11 se sejdeme v Technickém muzeu na Letné. A zřejmě se na nás přijde podívat i Česká televize.A toto je motorek vítězný motorek Jana VINCENCI z chrudimské SPŠHezké dny plné uskutečněných dobrých nápadů přeje
JT