Září 2011

PLZEŇÁCI UDALI SMĚR

18. září 2011 v 22:05 | J Toman |  Poznámky pro výrobu
Nejprve však vývoj situace:
Milí přátelé
Děkuji za podporu všem, které naše PETICE nenechala chladné.
Jednání školského výboru na Magistrátu MHMP v pondělí 12.9.2011 bylo velice vypjaté, naplněné emocemi, rozumnými úvahami a nezodpovězenými otázkami. Z pěti škol na seznamu optimalizace se nejvíce jednalo o SOŠ Drtinovu a o naši SPŠS Betlémskou. Ani pro jednu (krásnou, historickou budovu v centru města) nemá Magistrát rozumné využití. SOŠ Drtinova je naplněná a žádaná, a Betlémská má smysluplný program. Po tříhodinovém maratonu bylo jednání odloženo na říjen. Za námi stojí průmysl a tak doufáme, že tuto krizi nejen že překonáme, ale vyjdeme z ní posíleni a např. v laboratoři Kontroly a měření, kterou znáte z prvního kola naší soutěže, budou dále probíhat nejen další ročníky soutěží a výuka žáků, ale i rekvalifikační kurzy měření ve strojírenství.
Držte nám stále palce a pozor - naše PETICE je stále aktuální.


A nyní k tomu směru
Krásné motory s vysokými otáčkami nám už předvedli kluci ze Žďáru nad Sázavou a z Hradce Králové. Avšak motor Karla Brauna a Honzy Matouška vyrobený na CNC frézce přináší výhody v přenosu tepla do a z motoru.
Horní deska může mít žebra vně uspořádaná tak, že umožní i chlazení kapalinou - a viděli jsme, že to není jen voda. Zároveň může být vyrobeno i jemné žebrování ze vnitřní strany.
Spodní deska může být taktéž vhodně upravena z obou stran. Celá konstrukce navíc vypadá velice elegantně a
smontovaný motor je přitom tuhý . Výuka na CNC strojích se učí na mnoha průmyslovkách a tak se zřejmě s takovými motory budeme setkávat častěji.
Nicméně, David Kolář před rokem použil běžný chladič (viz www.alchladice.cz ) a zřejmě nadlouho naší soutěži nasadil vysokou laťku. Bylo v tom nejen použité helium, ale i přesnost výroby.
JT

PS: Šestý ročník soutěže oficiálně vyhlásím začátkem října
PETICE

1. září 2011 v 23:47 | Jiří Toman
Milí přátelé
Je to trochu neobvyklý nadpis v tomto stirlingovém blogu.
Měl jsem po soutěži jiné plány - napsat článek na téma kterým směrem kráčí tato soutěž, chystám podrobnější článek o využití regenerátoru, chtěl jsem na začátku září už oficiálně oznámit zahájení šestého ročníku... - a místo toho - PETICE.
Na začátku června, krátce po naší soutěži nám - učitelům v SPŠS Betlémské bylo oznámeno, že kvůli nedostatku žáků naše škola do roka končí a bude přesunuta na SPŠ Na Třebešíně ! ! !
Naše krásná škola, která v sobě nese slavnou, 175 let starou minulost, která má hodně potenciálu, aby se v ní mohlo odehrávat spoustu zajímavých věcí, škola, v níž se před pěti lety zrodila naše soutěž.

Ihned po oznámení té neblahé noviny jsme s kolegyní a bývalým absolventem rozjeli akce na záchranu školy. Plán je takovýto:
1) Upravit studium ve prospěch dvou velkých průmyslových odvětví - leteckého a automobilového, kde jsou strojaři nedostatkovým zbožím.
2) Začít poskytovat rekvalifikace (např. pro klasické obraběče výuku na CNC strojích)
3) Stát se centrem celoživotního vzdělávání - (různé kurzy pro důchodce).

Získali jsme podporu Ministerstva průmyslu, Ministerstva práce a soc. věcí, Asociace leteckých výrobců , ČVUT a dalších podniků.
Potřebujeme ale i podporu lidí, kteří mají ke škole vztah. A kdo jiný by to měl být, než vy, přátelé, kteří sledujete soutšž motorků, vyrobených částečně na našich soustruzích.

Prosím Vás o podepsání této petice na www.betlemska-petice.cz
A prosím o zaslání petice vašim přátelům, kteří by nás byli ochotní podpořit.

Rozhodovat o naší škole se bude na pražském Magistrátu dne 12.9. a 15.9. 2011 v 15.00

Děkuji Vám všem, po 15.9. se ozvu s výsledkem jednání a už s novým přízpěvkem do soutěže.
Jiří Toman