Prosinec 2013

DESIGN

17. prosince 2013 v 22:07 | Ing. Miloš Milner
Milí přátelé
Jak vím, mnozí z přihlášených už na motorech pilně pracují. Dávám nyní prostor kolegovi Milošovi z NTM, kterého všichni, kteří se už soutěže zúčastnili, dobře znají. Téma Design je jasné - je to jedna z odměňovaných disciplín a nám s Milošem se zdá, že je Popelkou mezi Otáčkami, Vylepšením a Pohonem. Prostě místo aby přehlídka motorů hýřila pestrostí návrhů, pozinkované setrvačníky, jeden jako druhý, kulí na nás své vybledlé oči.
Zde je tedy pár tipů Ing. Milnera:

Vážení přátelé,
design patří , jak víte, mezi oceňované kategorie naší soutěže. Rád bych vysvětlil hodnotící kritéria a nabídl tak možnost, abyste se na věc zaměřili, využili svou kreativitu.
Design je slovo označující souhru mezi funkčností a estetikou. Funkčnost nechám jiným kapitolám tohoto blogu a uvažujme o estetice.
1) Inspirace obdobím
Technika se rychle vyvíjí, ale má podobně jako architektura své slohy, příznačné pro určitou dobu.
Stačí zahlédnout detail a evokují se vám souvislosti. Je potřeba si zmapovat jednotlivé dekády.Vžít se do jejich rukopisu a navrhnout pak retromotor.Pro práci vám pomůže studovat letadla, auta, elektromotory, ale i žehličky a ostatní domácí spotřebiče, u kterých je estetická náročnost vždycky vysoká.
2) Inspirace firmou
Jsou firmy jejichž produkty si nesou určitou vizáž napříč historii. Jde o auta, motocykly, modely letadel, lyže, kladkové luky, nebo třeba stavebnici Merkur...Každý má své favority, které zná lépe.
3) Inspirace okolím
Nejtěžší disciplína je transformovat inspiraci z přírody (nebo třeba nějaký starý ornament) do vašeho designu.
Člověk se musí zamyslet nad pohledovou vyvážeností hmot. Uvědomit si proporčně rušivé prvky. Vidět, že motor je určený pro pohyb - různá řešení setrvačníku.
Do estetiky nedílně patří i zpracování.
Kdo neví jak uhladit těsnění ze silikonového tmelu, ať to zkusí mýdlovou vodou a dřevěnou sochařskou
špachtlí.(Spoj je nutné předem dobře odmastit- benzín, lépe perchlor)
No to už jsem se dostal zas zpátky k funkčnosti.
Přeji vám hodně zdaru v letošním ročníku
Miloš Milner NTM


No a kdyby se Vám žádný tip nezdál, můžete plochu vašeho setrvačníku vyzdobit pěknou upoutávkou na Vaši školu.
A nezapomeňte - Design hodnotí nezávislá komise lidí z oboru. A jak už víte, žádný prvek nesmí být samoúčelný, naopak krása se s účelností musí snoubit.

Přeji všem soutěžícím i čtenářům blogu požehnané Vánoce plné inspirací duchovních i technických

Jiří Toman