Duben 2014

První kolo 8.r. PŘEKVAPIVÉ

17. dubna 2014 v 14:45 | Jiří Toman

Milí pŕátelé
Po skončení tohoto nepovinného prvního kola jsem měl velikou radost z tvořivosti našich soutěžících. A je to opět Chrudim, která nasazuje vysokou laťku. Potěšme se a nechme se inspirovat, snad se nebudou Chrudimáci zlobit, když se podíváme na jejich motory už po prvním kole:

Hned zpočátku upoutal porornost zcela zvláštní motor se dvěma válci: K vlastí výrobě větčího průměru válce s pracovním pístem jsem nabádal, ale vyrobit válce dva mě nenapadlo.
Jaká je výhoda většího zdvihového objemu ? -Teplý vzduch expanduje dle stavové rovnice a koná práci. Ta by měla být optimálně využita, pokud to zdvih neumožní, nevyužije se. Ovšem velké zdvihy také nejsou optimální, protože neumožní vysoké otáčky. Vývoj pístových strojů směřuje k větším průměrům a menším zdvihům. Veliký průměr pracovního pístu však přináší problém - jak ho umístit na poloměru 50 mm spolu se stojanem a půlkou vodítka.
Ondra Vlček to rozštípl originálně - dvěma standardními skleněnými válci. Samozřejmě, uchycení obou pístů na vahadle může přinášet problém, otáčky (540) měl docela však slušné. Blahopřeji a těším se na 2.kolo.Tomáš Bažant - je svým způsobem absolutní vítěz soutěže, neboť dosáhl skoro 1000ot/min
bez použití Helia, přestože má pro něj vyrobený vstup. Za povšimnutí stojí chlazení motoru.
Jakou že dosáhl povrchovou teplotu motoru pomocí ledu a soli??

Vítěz dnešního kola unikl nějak mému foťáku - kolem Honzi Vincenci se natlačilo tolik lidí, že jsem neměl šanci. Jeho nenápadný motorek však už známe z minulého roku, třebaže prošel rekonstrukcí. Jeho 1041 ot/min je úžasných a to ještě měl motorek sílu rozvibrovat dno plechovky.

Blahopřeji !

Zajímavou debatu jsem zaslechl po soutěži - kam že až se mohou otáčky našich motorů vyšplhat? - do dvou tisíc?! ;)


S přáním krásných a tvořivých Velikonoc se těším na finále v Národním technickém muzeu. POZOR VE STŘEDU 14. května v 10 hodin (raději o něco dříve)

Jiří Toman

PS: asi dva účastníci mi slíbili poslat natočený start Honzi Vincenci. Případně jiné video.
Můžu poprosit o zaslání odkazu videa na You Tube?
děkuji


První kolo osmého ročníku za dveřmi

12. dubna 2014 v 22:01 | J Toman
Milí přátelé
Mrzí mě, že jsem polevil v psaní různých podnětů pro soutěž a hodlám to výrazně napravit. Některé měsíce v životě jsou prostě náročnější.
V pondělí 14.4. nás čeká první kolo soutěže - jako vždy nepovinné a jako vždy velice prospěšné. A to tak, že doporučuji se přijít podívat i těm, kteří svůj motorek ještě nedokončili. Po skončení soutěže se můžeme posadit a vyměnit zkušenosti.
Soutěž začne v 10.00 v Betlémské, v laboratoři KOM a pravidla jsou jasná - měří se pouze otáčky ve dvou rozbězích. Platí ty vyšší.
Na viděnou se těší
Jiří Toman