Říjen 2016

Vzhůru do jedenáctého ročníku

22. října 2016 v 11:23 | Jiří Toman
Milí přátelé
Děkuji Vám všem, kteří jste hlasovali pro naše soutěže a pro mne. Eon dal přednost panu Jaromíru Märzovi, který se prohání po Šumavě ve svém vyrobeném autě. Vyrábí i další zajímavé věci včetně Stirlingových a parních motorů. Volbu EO.nu mu přeji. Všichni naši soutěžící se s ním setkají, protože Jaromír přislíbil účast v naší soutěž a možná v obou. Je úžasné, že všechny věci vyrobil bez soustruhu, který si nyní za odměnu koupí.


Přihlášky do naší stirlingové soutěže pozvolna přicházejí. Díky za zájem👍
Soutěž s parními motorky tolik neláká, přitom vyrobit si parní motorek je skoro jednodušší. Pro váhavé zájemce tu mám tip na pomůcku: Myslím, že to, co odrazuje, je komplikace s papiňákem. (mít ho, přidělávat hadičku, je to horké a prská to....)
velice jednoduché, stabilní a elegantní řešení je pohon normálním, ledničkovým kompresorem. Koupil jsem ho za 40 korun ve sběrně kovového šrotu a mohl jsem si vybrat.
Na fotce a videu je Vám známý dvojčinný parní motorek, který tlakem vzduchu z kompresoru běhá v o něco vyšších otáčkách, než při ustáleném stavu tlaku papiňáku.
Posuďte sami! Navíc, takový kompresorek se v domácí dílničce hodí pro různé jiné účely.

´

A zde video:

Při práci s motorkem můžete stále používat jenom váš kompresorek, při soutěži pojedeme pořád na páru. Tudíž počítejte s trochu nižšími otáčkami a tím i výkonem.
Kdo bude chtít tento pohon vidět, přijďte se podívat ve dnech 25., 26. a 27. listopadu do kongresového centra na veletrh středních škol - Schola Pragensis, kde bude mít naše výukové centrum NTM svůj stánek a prezentovat tam naše soutěže, včetně Auta na gumičku. www.autonagumicku.estranky.cz

Pěkné podzimní dny přeje
Jiří Toman