Září 2017

Zahájení 12. ročníku STIRLINGŮV MOTOR

30. září 2017 v 9:24 | Jiří Toman
Milí přátelé
Tak nový ročník je před námi😊
Pro ty z Vás, kteří by chtěli začít poprvé, doporučuji prohlédnout předcházející ročníky - zejména zadání a pravidla, která se prakticky celých dvanáct let nemění - jde zejména o OTÁČKY vašich vyrobených motorků, DOBRÉ NÁPADY při jejich konstrukci a o jejich VZHLED, neboli design.

Sady dílů jsou pro Vás připravené (téměř) a pro mimopražské účastníky je zašleme. S pražáky se domluvíme na předání jiritom@seznam.cz Důležité je vědět, že v sadách dílů je vloženo hodně práce a účast v soutěži je proto povinná, nebo se součástky vracejí.

Do soutěže zveme vřele účastníky minulých ročníků se svými vylepšenými, vyladěnými, ba i vytuněnými motorky. A znovu zde zdůrazňuji větu, kterou nám do popisu napsal Šimon Svoboda, vítěz jedenáctého ročníku 1543 ot/min - LADIT a ODSTRAŇOVAT MOUCHY. Myslím, že právě při této činnosti si člověk nejvíce uvědomí, o čem technika, fyzika v technice je.

TERMÍNY soutěže budou jako vždy - v dubnu a květnu 2018, v lednu upřesním. Nejspíše ve středu, či čtvrtek od 10.00. (moraváci mohou dorazit a připojit se i v 11 hodin).


Absolventům stirlingové soutěže nabízíme i soutěž parní -
VYROB SI SVŮJ PARNÍ MOTOR, kde můžou zúročit své dovednosti.
Zadání je stejné, adresa pro získání rotačního šoupátka také.


Přeji všem nerozhodným pevnou vůli a těm rozhodnutým hodně trpělivosti.
Všichni máme spoustu práce, všichni tvoříme za pochodu a je jen na nás, kolik radostí si vydobudeme.

Jirka Toman

video z 11. ročníku naší stirlingové soutěže: